Szybkie ciasto francuskie

Szybkie ciasto francuskie

Szybka i prosta wersja ciasta francuskiego, każdy sobie z nim poradzi. Nie jest wprawdzie tak puszyste jak to zrobione tradycyjną metodą, ma mniej maślanych warstw, ale jest i tak moim zdaniem o niebo lepsze niż to ze sklepu, po prostu czuć tutaj wyraźnie smak masła a nie tłuszczu palmowego. Czas wykonania 20 minut, czas leżakowania w lodówce 30 minut – chyba warto? 🙂

Kliknij tutaj po przepis na tradycyjne ciasto francuskie.

Szybkie ciasto francuskie quick puff pastry blitz puff pastry rough-puff pastry

Do miski dodać mąkę i masło, ugniatać masło z mąką aż powstaną duże grudki ciasta, dodać wodę z solą i zagnieść ciasto (nie musi być gładkie), owinąć folią i włożyć do lodówki na 15 minut.

Szybkie ciasto francuskie quick puff pastry blitz puff pastry rough-puff pastry

Ciasto rozwałkować na prostokąt 2x dłuższy niż szerszy (ok. 20x40cm) i złożyć na 4, obrócić o 90 stopni w lewo i powtórzyć składanie. Owinąć folią i włożyć do lodówki na 15 minut.

Szybkie ciasto francuskie

czas przygotowania 20 minutes
ilość porcji 500 g

Składniki:

 • 250 g mąki
 • 250 g zimnego masła pokrojone w kostkę 2-3cm
 • 125 ml zimnej wody
 • 1 łyżeczka soli

Wykonanie:

 1. Do miski wsypać mąkę, dodać pokrojone w dużą kostkę masło, palcami łączyć mąke z masłem, nie trzeba dokładnie, mają powstać duże 2 cm okruchy ciasta (nie rozdrabniamy na drobną kruszonkę tak dokładnie jak przy kruchym cieście) - ugniatać delikatnie kostki masła z mąką.
 2. Sól rozpuścić w wodzie, dodać do mąki z masłem, wymieszać szybko, aż powstanie kula ciasta (nie musi być idealnie gładka).
 3. Ciasto uformować w płaski dysk, owinąć folią plastikową, włożyć na 15 minut do lodówki.
 4. Wałkujemy kwadrat 2x dłuższy niż szerszy, o wymiarach około 40x20 cm. Podczas wałkowania obficie podsywać mąką, ciasto nie może kleić się do blatu.
 5. Składamy ciasto na 4: ciasto podzielić wizualnie na 4 części, ½ górną ciasta złożyć na pół (do dołu), ½ dolną złożyć na pół (do góry), potem całość jeszcze raz złożyć na pół do dołu (patrz zdjęcia), pierwsze składanie jest skończone.
 6. Ciasto przekręcić o 90 stopni w lewo (można sobie wyobrazić, że blok ciasta jest jak książka – grzbiet ma być z lewej strony, a otwarcie z prawej).

 7. Powtórzyć składanie (jeśli w pomieszczeniu jest gorąco i ciasto się klei należy włożyć ciasto do lodówki na 15 minut pomiędzy składaniami).
 8. Ciasto włożyć na 15 minut do lodówki, rozwałkować na grubość podaną w przepisie, włożyć do lodówki na czas nagrzewania się piekarnika, można piec.

uwagi

- żeby 'odchudzić' ciasto można dodać 200g masła i ok. 115 ml wody (takie ciasto rośnie troszkę mniej, ale też jest bardzo smaczne)

- jeśli macie czas można ciasto złożyć również trzeci raz (lub więcej, max. 6 razy), będzie miało więcej warstw, więcej urośnie

- ciasto można przechowywać w lodówce około 3 dni

- ciasto można mrozić, rozmrażać przez dłuższy czas w lodówce (nie ma blacie kuchennym bo może popękać)

 

 

 

 

 

 

 

Szybkie ciasto francuskie quick puff pastry blitz puff pastry rough-puff pastry

Szybkie ciasto francuskie quick puff pastry blitz puff pastry rough-puff pastryDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline